Novatoriškas „EKSMA Optics“ mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centras

Užsakovo reikalavimai patalpoms buvo labai aukšti, kadangi lazerių optinių komponentų gamyba turi būti vykdoma ypatingai švarioje aplinkoje. Pastatui sukūrėme individualius ventkamerų ir patalpų valdymo algoritmus užtikrinančius netradicinio mikroklimato palaikymą. Algoritmai realizuoti laisvai programuojamuose valdikliuose. Įdiegta pastato valdymo sistema, kuri apjungia pastate esančias inžinerines sistemas, kaupia duomenis, analizuoja sistemų būsenas ir informuoja apie gedimus e – mail ar SMS žinutėmis.

7,4 tūkst. kv. m  saugomam plotui buvo  įrengta integruota apsaugos ir įeigos sistema su vizualizacijos programa, vaizdo stebėjimas. Sklandžiam ir patogiam darbuotojų darbui įdiegėme dvipusę praėjimo kontrolę užtikrinančią, kad į švarias patalpas patektu tik autorizuotas personalas. Siekiant išvengti užterštumo dėl žmogiškojo faktoriaus tambūruose įdiegta praėjimo kontrolė neleidžia patekti į švarią zoną neuždarius nešvarios zonos durų.

Įrengta gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema  stabdanti ventiliacijos įrenginių darbą, atjungianti elektros įtampa vykstant gesinimui vandeniu, atidaranti teritorijos vartus ir pakeliamą kelio užtvarą, atblokuojanti praėjimo kontrolę, stabdanti dulkių siurblio veikimą ir uždaranti suspausto oro tiekimo vožtuvą.

„EKSMA Optics“ projektas išskirtinis. Lazerių komponentų gamybai būtinos specialiai įrengtos patalpos, nes gamybos procesų metu reikia preciziškai kontroliuoti ir ore esančių dulkių kiekį, ir oro temperatūrą, ir drėgmę. Švarios patalpos nuo įprastų patalpų skiriasi:

  • Dalelių filtravimas HEPA filtrais
  • Laminarinis arba vertikalus oro srautas patalpoje, dažniausiai užtikrinamas difuzoriais ties lubomis ir ištraukimu ties sienomis prie grindų.
  • Didelė oro apykaita patalpose, dažniausiai ~30 kartų/valandą. (administracinėse patalpose dažniausiai ~3 kartų/valandą)
  • Specialios paskirties lubos, sienos, grindys nekaupiančios dulkių, lengvai valomos ir užtikrinančios švarumą.
  • Kuo mažiau horizontalių paviršių ant kurių gali kauptis dulkės, apsauga nuo elektrostatinių kruvių. T.y. visos komunikacijos sienose arba nešvarioje zonoje.
  • Patekti į veikiančias patalpas gali tik apmokytas/turintis leidimą personalas apsirengęs švarių patalpų kombinezonus, pirštines, antbačius ir kepuraites.
  • Didesnis viršslėgis patalpose lyginant su gretimomis nešvariomis patalpomis, dažniausiai ~30 Pa.

Taigi tam užtikrinti buvo įgyventi išskirtiniai kliento reikalavimai:

  • Netradicinių parametrų mikroklimatas patalpose palaikoma 17 C ir 42% Rh.
  • Temperatūros +/-1 C ir drėgmės +/-2,5% Rh stabilumas.
  • Skirtingų parametrų (temperatūros ir drėgmės) mikroklimatas gretimai esančiose patalpose (Pvz. vienoje patalpoje sausas ir vėsus oras 20 C/40 % Rh., kitoje drėgnas ir šiltas 24 C/55%Rh).
  • Santykinai didelis vietinis oro ištraukimas 6600m3/h iš santykinai mažos ~80m2 patalpos. Darbuotojai nusistato reikiamą ištraukimo kiekį.
  • Santykinai didelis temperatūros išsiskyrimas nuo technologinės įrangos ~18kW santykinai mažoje patalpoje ~50m2, kur reikalingas stabilus temperatūros palaikymas +/- 1C
  • Ekonominis režimas, siekiant taupyti eksplotacinius kaštus, nedarbo metu mažinama oro apykaita ir automatiškai išjungiami nenaudojami įrenginiai.

Džiaugiuosi, kad su komanda turėjome galimybę pritaikyti savo turimas žinias tokiame sudėtingame objekte. Kai statomas ne vieno aukšto gamybinis pastatas su laboratorijomis ir specifine technologija, tenka susidurti su neįprastais sprendiniais ir iššūkiais.  Kiekvienos laboratorijos temperatūrą ir drėgmę įtakoja lauko parametrų pasikeitimas, taip pat kiekvienoje laboratorijoje vyksta skirtingi procesai, todėl reikalingos sudėtingos inžinerinės sistemos ir tinkamas šių sistemų valdymas., – sako automatikos skyriaus vadovas Edas Baliūnas.

Atlikimo metai: 2021 -